pátek 11. srpna 2017

Ohlédnutí za posledním velkým turnajem české fotbalové reprezentace

Vrba = úspěch? Ne vždycky

Po kvalifikování se na ME ve Francii 2016 zavládl v Česku optimismus. Reprezentaci vedl nejlepší trenér v zemi, Pavel Vrba. Každý znal jeho rukopis, který vtisknul Viktorii Plzeň. Plzeň byla nejlepším českým klubem. Pavel Vrba měl na úspěších velkou zásluhu. Vlastně kvůli tomu ho do české reprezentaci přivedl předseda asociace Miroslav Pelta. Po tomto kroku se všichni těšili na ofenzivní fotbal, rychlá křídla a rychlý přechod do útočné fáze. Kvalifikace vyšla na výbornou. V konkurenci silného Nizozemska, Turecka a nečekané komety Islandu, se naše reprezentace umístila na první příčce, a tak jí čekal „výlet“ na finálový turnaj do Francie.

Vývoj ve skupině Eura 2016

Ve Francii se však něco zaseklo. Proti Španělsku se Češi dostávali k balónu jen sporadicky, natož do šance. Španělé měli s defenzivně laděnými Čechy těžkou šichtu. Nemohli dát gól „zalezlému“ soupeři. Jeden se jim nakonec podařil a Češi odcházeli ze zápasu jako zpráskaní psi. Média je zkritizovala, sepsula a pasovala na outsidera. Všichni se divili, kde je ten „Vrba styl?“ Proč Češi nehráli jako Plzeň? Zahraniční novináři přidali podobná slova. Říkalo se, že to je soupeřem. Soupeř byl moc silný a toto byla taktika, jak nedostat pět gólů. Druhý zápas měl přinést zlepšení, avšak nestalo se. Chorvaté s velmi silnou záložní řadou, Rakitič, Modrič, Perišič; nepouštěli Čechy do hry a hráli to, o bylo potřeba. Soupeř od Jaderského moře, který je jinak Čechům blízký, spousta Čechů si vybírá za letní destinaci právě Chorvatsko. Jenže Balkánci neměli slitování a naší reprezentaci válcovali 76 minut. Pak ale přišel přišel přesný míč na hlavu Milana Škody a ten se nemýlil. Chorvaté byli zaskočeni a začali se bát o výsledek. To byla ta chyba. V 89. minutě zahrál rukou v pokutovém území Vida a bylo jasno. Anglický sudí Mark Clattenburg nařídil penaltu. Pro Čechy to byla neskutečná šance, jak ukořistit z utkání alespoň bod. K míči se postavil forvard Tomáš Necid a poslal míč na opačnou stranu, než šel brankář. 2:2, Češi srovnali, avšak výkonem opět nepřesvědčili. Každopádně šance na postup stále žila. S Tureckem už však Češi potřebovali tři body. Jenže francouzský turnaj byl pro Českou fotbalovou reprezentaci zakletý. Souboj s Tureckem také nedopadl a s ním padly všechny naděje na pěkný výsledek. Poprvé v historii se hrálo na Euru osmifinále. Český výběr se do něj nevešel a Euro pro něj skončilo po základní skupině.

Proč to nevyšlo?


Čechům se stala osudným jejich pasivita. Omluva, že otevřít hru proti Španělsku prostě nestačí. Sám Vrba ví, že v Lize mistrů praktikoval úplně opačnou taktiku. Chtěl v každém zápase zanechat dobrý dojem a ne čekat na své polovině až inkasuje. Proč se s naší reprezentací rozhodl bránit, nevíme. Přitom kreativních záložníků měl dost. Rosický, Darida, Pavelka. Tímto se dostáváme k dalšímu bodu. Proč nehrál Bořek Dočkal? Jasný strůjce hry, s dobrou přihrávkou, smyslem pro hru a i dobrou střelou. Bořek byl zdravý a byl by tahounem ofenzívy. Vrba ho ale odstřelil hned od začátku. Tým byl bojácný, nechtěl soupeři vnutit svojí hru, naopak přizpůsobil se hře protivníka. Vrba upustil od své taktiky, se kterou vybojoval v Plzni domácí tituly, ale i postupy do Champions League. To byla pravděpodobně ta největší chyba a nedostatek. Kdyby Češi bojovali, hráli sympaticky, prohráli se ctí a nepostoupili, určitě by přišla menší kritika, než která se na ně sesunula po nepovedeném šampionátu.