pátek 26. prosince 2014

MS U20 - Juniorský šampionát v Kanadě

Letos se opět mistrovství světa do 20 let uskuteční v Kanadě. Hrát se bude v Torontu a Montrealu, vou hlavních bašt kanadského hokeje.

Kanada už přímo prahne po zlatě. Po několikaletém půstu chce konečně zaútočit na kov nejcennější - zlato. Všechno ostatní je v kolébce hokeje neúspěch. K dispozici bude mít například budoucí možnou jedničku draftu Connora McDavida nebo Anthonyho Duclaira z NY Rangers. Dalším zástupcem nejlepší hokejové ligy na světě bude Curtis Lazar z Ottawy Senators. Ten bude nosit kapitánské céčko. Kanadský tým jistě šanci na medaili má, ale bude záležet jak se mu povede v play off, poněvadž jeden zápas může rozhodnout o velkém úspěchu či neúspěchu. To je specifikum hokejového mistrovství, a nejen toho juniorského.

Dalšími adepty na celkové prvenství jsou každopádně Švédové, honosící se dvěma stříbrnými medailemi z posledních dvou ročníků. Ještě o něco větší šanci má americký tým, který těží především z obrovské základny hráčů a perfektně fungujícího systému pro mladé hráče. Klasickými favority jsou pak Rusko a Finsko.

Čechy zde nezmiňuji, jelikož nesdílím nadšení prezentované českým čtenářům v médiích. Jestli si někdo myslí, že stačí udělat pár akademií, poslat pár výstrojí do klubů a tím to hasne, je na velkém omylu. Švédové nebo Američané na svém mládežnickém modelu pracovali léta a pracují neustále, protože ví, že jinak by jim "svět" utekl. Výsledky našeho modelu tak logicky nemůžeme čekat po pár letech a po dvou vychovaných talentech (Vrána, Pastrňák) v jednom ročníku.