pátek 14. listopadu 2014

"Severský vítr je krutý" aneb Islaňdané v Plzni

V neděli 16.11. čeká české fotbalisty zatím nejtěžší utkání v boji o postup na EURO 2016. čeká je totiž protivník, který má po 3 odehraných duelech na kontě skóre 8:0 a 9 bodů. Protivník ze severu bývával v kvalifikacích "otloukánkem", ale to se poslední dva kvalifikační cykly, včetně současného, změnilo. Islaňdané jsou chasníci, dříči a především hráči hrající jako jeden celek - tým. Předtím varoval i reprezentační trenér Vrba, který se byl podívat na jednom z jejich utkání a přivezl si tak poznatky, které použil a vměstnal hráčům do hlav před vzájemným soubojem. 

Hráče nečeká lehké "běháníčko." Hráči Islandu už patří ve světě k těm známějším a především najdete je i v klubech jako je Swansea, hrající Premier league nebo Real Sociedad, "okupující" španělskou La ligu. To proto, že Islaňdané nyní těží ze svého mládežnického programu, který byl před deseti lety započat. Šlo hlavně o postavení hřišť a akademií ve zhruba 200 školách. Přivedení švédského trenéra Larse Lagerbäcka na lavičku A-týmu a také odborníků. Teď, po 10 letech systém sklízí ovoce na mezinárodní scéně. Dlouho soupeř k posměchu, ynní obávaný protivník. Náhoda? Kdepak odvedená práce do detailu. Islaňdané hrají styl podobný anglickým týmům v Premier league. Jsou také vysocí, urostlí a chodí hodně do soubojů. Takže jim nečiní problém produkovat takovýto styl fotbalu. 

Budou Vrbovi svěřenci v neděli stačit na vedoucí tým "naší" skupiny nebo okusí hořkost první porážky? Odpověď se dozvíte 16.11.2014 ve 23 hodin.