sobota 30. srpna 2014

Letní trápení Vladimíra Sobotky

Dnešním příspěvkem se poohlédneme po událostech léta v NHL a konkrétně zamíříme do přestupových vod. Kde se hlavně zaměříme na nešťastný případ Sobotky, centra St. Louis a oporu národního mužstva na minulém MS v Minsku. Léto bylo bohaté na přestupy a to díky přetlaku v týmech, které každoročně hrají o Stanley cup. Nyní už neměli volné místo pod platovým stropem a tak spoustu hráčů potkal trejd. Ten se týkal i českých hráčů mj. Aleše Hemského, Romana Poláka a dalších. 

 Nejhůře na tom ovšem byl Vladimír Sobotka, který měl vyšší cíle a požadavky po spoustě pochval od odborné veřejnosti i vedení St. Louis. Proto požadoval lepší kontrakt. Jenomže po příchodu Paula Stastneho na něj v týmu, respektive pod platovým stropem, nezůstala vhodná částka. Celá situace se ne a ne vyvinout. St. Louis hnali celou věc až k arbitráži a to se samozřejmě čím dál tím méně zamlouvalo Sobotkovi a jeho agentovi. Až se jednoho krásného dne Petr Svoboda, agent Vláďi Sobotky, rozhoupal a dojednal smlouvu na Sibiři. Můžete si říct „hm Sibiř– zima, sychravo, nevlídno“, ale pro Vláďu to bylo vysvobození z vod, kde ho všichni plácali po zádech do té doby, než došlo na lámaní chleba, rozuměj jednání o smlouvě. A tak se v příští sezoně můžeme těšit na Vláďu v dresu Avantgardu Omsk.

Minulá sezona se sice Omsku nevyvedla, a to ani po příchodu Miloše Říhy, českého lodivoda působícího už několikátou sezonu v Rusku, ale stále patří k ruské špičce. Říha tým sice pozvedl, ale ztráta na play off byla tak obrovská, že nešla dohnat ani po sérii výher. V současné době už je koučem Omsku Raimo Summanen, známý bouřlivák, který měl tu čest trénovat mj. i Jaromíra Jágra.

Pro Sobotku to může být roční a možná i delší anabáze. Záleží na vztazích s vedením St. Louis, agentovi Svobodovi a v neposlední řadě na výkonech Vláďi. Na Sobotku čeká těžká ruská zima a hodně cestování, ale Vladimír je výborný hokejista a člověk, proto si zaslouží nastupovat jen za ty nejlepší a tím Avantgard Omsk bezesporu v Evropě je.